Facebook

Urbanice

Proudem tekly voda i pivo...

Osice - Sbor dobrovolných hasičů v Osicích, který byl založen v roce 1888, v sobotu slavil již 115.výročí svého vzniku.
Místní hasiči uspořádali okrskovou soutěž v požárním sportu. Do soutěže, která byla rozdělena do dvou kategorií, se přihlásilo dvanáct družstev. Do první kategorie jsou zařazena družstva, která se účastní výjezdů, zatímco ve druhé soutěží lidé, kteří pravidelně nevyjíždějí, vysvětlil 52letý velitel osických hasičů a současně velitel jedenáctého okrsku Josef Půlpán. Mezi zkušenými závodníky mohli přihlížející vidět také družstvo dětí z mateřské školy v Osicích a dorostence z Urbanic. Děti sice nedosahovaly výkonů starších hasičů, nicméně bojovaly, seč jim síly stačily.

Mezi soutěžními týmy nechyběly pořádající Osice, dále přijeli hasiči z Praskačky, Urbanic, Sedlic, Lhoty pod Libčany a dalších vesnic.

V požárním sportu je nejdůležitější rychlost. Hasiči rozvinou hadice, načerpají vodu a stříkají. Jejich výkon sleduje rozhodčí, který může družstva bodově penalizovat za přešlapy a sprostá slova, vysvětlil Josef Půlpán.

Samotné soutěži předcházelo námětové cvičení ve škole, při kterém jednotky v rámci fiktivního zásahu vyprošťovaly zavalené osoby. Po tuhých bojích zvítězil v první kategorii tým Urbanic, druhá byla Praskačka a třetí Osice. Ve druhé kategorii zvítězily Osice před Sedlicemi a Praskačkou.

Po ukončení závodů hasiči poseděli v osické hasičské zbrojnici, u níž vyhrávala kapela, a pivo teklo proudem.

Náš sbor má zhruba pětačtyřicet členů. Vlastníme Tatru 148, kterou jsme koupili ze starého železa. Měla tehdy hodnotu šest tisíc korun. Opravili jsme si ji. Její cena se teď pohybuje kolem sta tisíc, říká s pýchou Josef Půlpán.

Autorem článku je Petr Neckař, Hradecké noviny, strana 7.