Urbanice
14.7 °C
Dnes je Pondělí
05. 06. 202322:12
23. týden

Tvorba webu

Obsah 60% Funkce 95%

Pomoc pro Ukrajinu

Kontakty a informace

Královéhradecký kraj zřídil telefonní linky pro osoby, které přijedou z Ukrajiny k nám. Zejména se jedná o následující informační linky:

  • Infolinka pro občany Ukrajiny +420 226 201 2­21, volba 8. Linka je dostupná v ukrajinštině.
  • Pro uprchlíky a další občany ukrajinské komunity je zřízena telefonní linka +420 720 045 1­52, na které bude informace podávat pracovník hovořící pouze ukrajinským jazykem. Tato linka slouží pouze pro Ukrajince.

Další informace lze čerpat z následující webových stránek:

BESIP informace

Do ukrajinštiny přeložené základně pravidla BESIPu: pv0-letak-pravidlaprovozu-ua-web.pdf (1.03 MB)

Zřízení Krajského asistenčního centra pomoci

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině je v provozu od 2. března, a to nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ukrajincům zajistí jak informační, tak zdravotnickou, psychologickou, sociální a humanitární pomoc. O příchozí Ukrajince se v hradeckém kongresovém centru Aldis postarají hasiči, policisté, zdravotníci a dobrovolníci z hradecké charity. Na místě je zajištěno zdravotní ošetření, léky, lehátka pro odpočinek, základní občerstvení, roušky, respirátory, dezinfekce a pro děti i koutek s hračkami. Pokud máte dotaz k fungování centra, nebo můžete nabídnout KACPU další pomoc, využijte e-mailovou adresu kacpu@hkk.izscr.cz

Pro uprchlíky a další občany ukrajinské komunity je zřízena telefonní linka +420 720 045 1­52, na které bude informace podávat pracovník hovořící pouze ukrajinským jazykem. Tato linka slouží pouze pro Ukrajince.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve čtvrtek 31. března zahájí provoz na novém místě v administrativní budově Na Okrouhlíku 1371 v Hradci Králové. Zároveň od stejného dne centrum zkrátí svou provozní dobu a registrovat bude pouze od 7 do 19 hodin. Mimo tuto dobu bude centrum poskytovat podporu uprchlíkům pouze ve formě zajištění přespání do druhého dne.

Chcete-li pomoci …

V tuto chvíli na Ukrajinu zbytečně nejezděte. Do země se přes slovenské hranice nedostanete. Pokud pořádáte humanitární sbírku, obraťte se na Český červený kříž, který má možnosti, jak pomoc na Ukrajinu dopravit. Lidé na Ukrajině teď budou nejvíce potřebovat zdravotnický materiál, léky, přikrývky, čisté oblečení a hygienické zboží. Přesný seznam vám případně sdělí pracovníci Českého červeného kříže.

Je potřeba v tuto chvíli zachovat chladnou hlavu a nejednat na vlastní pěst. Vážíme si každé snahy o pomoc, ale tato pomoc musí být systémová a organizovaná tak, aby se dostala co nejrychleji na místa, kde je to nejvíce potřeba.

Kraj společně s hasičským záchranným sborem připravil centrální sklad materiální pomoci. Nachází se v areálu hasičského záchranného sboru ve Velkém Poříčí a je určen výhradně pro shromažďování už organizovaných sbírek, které zajistily právě města a obce. Humanitární pomoc je však potřeba dopravit do Velkého Poříčí, kde hasiči materiál vytřídí a na válkou postiženou Ukrajinu pošlou jen to, co bude potřeba na základě aktuální poptávky.

Centrální sklad je v provozu od středy 2. března 2022 v areálu stanice Náchod ve Velkém Poříčí (Náchodská 530, Velké Poříčí) a jeho provozní doba je od pondělí do pátku mezi 8:00 až 18:00, v mimo uvedenou dobu je potřeba volat kontakty +420 775 862 7­40 nebo +420 725 085 1­22.

Chcete-li pomoci finančně …

Pokud chcete pomoci finančně, obraťte se na organizace, které charitativní sbírky pořádají:

Chcete-li pomoci s ubytováním …

Ubytování v soukromí – pokud někdo nabídne svůj byt či místnost ve své nemovitosti, smí čerpat tzv. příspěvek pro solidární domácnost, který se poskytuje za měsíce březen až červen 2022 ve výši 3 000 Kč za ubytovanou osobu za kalendářní měsíc, maximálně lze zohlednit 4 ubytované osoby za kalendářní měsíc v jedné solidární domácnosti. Ubytování musí být v daném měsíci poskytnuto nepřetržitě minimálně po dobu 16 dní.

O příspěvek bude ubytovatel žádat po skončení měsíce přes aplikaci, nebo v krajské pobočce Úřadu práce. V žádosti uvede identifikační údaje uprchlíků, dobu jejich ubytování, adresu nemovitosti i to, zda ji vlastní či užívá podle smlouvy. Doloží čestné prohlášení, že bydlení splňuje stanovené podmínky a že ho poskytl zdarma.

Situace na Ukrajině a školství

Pokud Vás to zajímá, můžete se více dočíst na školním informačním portálu: Situace na Ukrajině a školství – Školský informační portál královéhradeckého kraje (sipkhk.cz)

Materiály pro komunikaci s dětmi o válce na Ukrajině naleznete zde: Materiály pro komunikaci s dětmi o válce na Ukrajině – Školský informační portál královéhradeckého kraje (sipkhk.cz)

  Prosím čekejte...