Obecní teploměr

Přihlášení

Mikroregion urbanická brázda

Dotační tituly

logo IROP, EU

Integrovaný regionální operační program

Ostatní

logo Tržnice hradeckého venkova
logo GS Soft - Gstarcad - Cad program

Upozornění

Vybrané plochy v obci jsou monitorovány kamerovým systémem

Tiráž

Autoři

  • Jana Růžová - Místní knihovna Urbanice
  • Ing. Petr Včelák - vcelak.cz - webmaster, celková správa webu, provoz a údržba
  • Ing. Vladimír Včelák - obecní úřad, úřední deska, kultura, ...

Publikovat a jinak distribuovat materiály uveřejněné na těchto stránkách lze pouze s uvedením zdroje. V případě elektronické podoby použijte aktivní odkaz.

Pro publikování za účelem zisku je nutný náš souhlas.

Historie stránek

Historicky první základ webu vznikl na konci prosince roku 1999. Na internetu se objevil již 6. ledna 2000. Umístěn byl na tehdejším free hostingovém serveru Mujweb po dobu asi 6 měsíců. Umístění bylo nevyhovující pro častou nedostupnost stránek. Proto od 1.7.2000 byly stránky přesunuty na servery, poskytovatele připojení k Internetu přes modem, firmy WorldOnLine (později Tiscali). Časem se stal omezujícím prostor 10 MB pro web Urbanic. Dalším místem se staly servery na Slovensku! Konkrétně se jednalo o Host.sk, kde web fungoval až do poloviny února 2003. Od této doby se nacházel na serverech společnosti Linecom. Společnost Linecom v té době zabezpečovala i rádiové připojení místní knihovny. Ani toto umístění nebylo konečné a tak po roce běžel web na serverech společnosti Gigaweb a od dubna 2007 QuickHosting.cz, který byl později zrušen a přejmenován na vcelak.cz, kde je provozován i nyní.

Internetová adresa

Pochopitelně z počátku nebyla ani adresa stránek stále stejná. Měnila se několikrát. Z prapůvodní složité www.mujweb.cz/www/urbanice se postupně přes řadu asi dvou dalších adres ustálila na vlastní doméně www.urbanice.cz. Od této doby již návštěvníci webu změny serverů nepoznají. Je snad na věky neměnná. :-)

Vzhled, používané technologie, ...

Prezentace prochází neustálým vývojem. Je až úsměvné zpětně zjistit jak web vypadal o rok, dva, 5 let dříve. I když ne všechny verze jsou v archívu dochovány.

Chronologicky lze vývoj popsat následovně. Jak již bylo napsáno, konec roku 1999 byl úplným začátkem. V té době bylo ještě relativně moderní použití tzv. rámců z nichž byla stránka složena. Během roku 2000 vznikl pevný základ a základní množina informací, které jsou na webu prezentovány doposud.

O rok později, v roce 2001, se ustálila grafická podoba (barevné provedení). Části s vyšším požadavkem na aktuálnost (zpravodajství, kultura, fotbal, ...) se dočkaly v&bnsp;roce dalším - 2002. Byly generovány dynamicky pomocí skriptovacího jazyka PHP. Zároveň celý obsah prezentace byl převeden do oficiální znakové sady ISO-8859-2. Nikdy nebyl problém prohlížet web i některým méně známým prohlížečem.

Počátek 2003. Doslova se otřásly doposud pevné základy webu (z roku 2000 tak zůstaly jen některé obrázky - například obrázkový nadpis). Změna v přechodu z převážně statických stránek na stránky plně dynamické. Tvořené opět pomocí již zmiňovaného PHP. Podstatně se změnila i grafická podoba a uspořádání navigačních prvků. Bylo vytvořeno vlastní počítadlo přístupů a zobrazení jednotlivých stránek a částí.

Ještě v roce 2003 se podařilo zprovoznit Obecní teploměr. Měří teplotu v naší obci v daných intervalech a výsledky měření se posílají a zobrazují na Internetu. Nechybí ani statistické přehledy a grafy.

Během roku 2004 v podstatě byly pouze prováděny aktualizace obsahu.

Počínaje rokem 2005 bylo optimalizováno počítání návštěvnosti jednotlivých stránek. Návštěvnost nebyla daleko od hranice, kdy by původní verze počítadla měla problémy při zpracování výsledků.

Web je 100% přístupný slabozrakým (BlindFriendly web).

Do roku 2007 se web a především množství informací na něm rozrostlo tolik, že bylo potřeba lépe strukturovat informace. Vznikl proto web napsaný úplně z nuly a přímo podle stávajících požadavků. Tento nebyl nikdy zcela dokončen i když byl spuštěn do ostrého provozu na dobu delší dvou let. Pro nedostatek času nedošlo k obnovení např. tabulek a přehledu zápasů pro AFK Urbanice.

Po téměř roce příprav byl během listopadu 2009 dokončen nový web, který má zase na několik let reprezentovat naší obec Urbanice. Barevné provedení více vychází z erbu obce. Hlavním rozdílem oproti předchozím 10 letům existence je integrace dříve samostatných prezentací Obce Urbanice, Místní knihovny Urbanice, Amatérského fotbalového klubu Urbanic a Sboru dobrovolných hasičů Urbanic pod jednu střechu. Zjednodušení

Pro rok 2010, k 10. výročí vzniku webu Urbanic, se nová podoba opět na několik let stane symbolem Urbanic na internetu. Doufejme, že změny jsou pro naše občany ale i ostatní návštěvníky přínosem a posunem k lepšímu.

Další zajímavé odkazy a poděkování

Některé úspechy a ocenění, jež prezentace za dobu svojí existence získala lze prohlédnout v části Ocenění.

Nezbývá než všem, kteří dodávají informace, fotografie, nebo jen třeba hlásí nedostatky v odkazech a textech, poděkovat. Děkujeme za Vaší spolupráci.